yoga københavn

English

Kontakt

YOGAMUDRA
• Strandgade 36 D 2. sal
1401 København K

• Ryesgade 106 2. sal

2100 København Ø

3296 9591
CVR 2755 5799

 

Nyhedsbrev

Få tilsendt sidste nyt fra os ca. 10 gange om året. Indtast navn og email adresse nedenfor og tryk 'Tilmeld'.

Navn:
Email:
 
 
Vent venligst...
 
Tak for din tilmelding. Vi skal bede dig bekræfte din email ved at klikke på linket i den email, vi netop har sendt til dig. Derefter vil du være tilmeldt vores nyhedsbrev.

Anette Østerskov Hansen

Baggrund

  • Jeg har udøvet Ashtanga vinyasa yoga siden 2005 hos Susanna Finocchi, Peter Kjær Esbensen, Nicolaj Jespersen, Bodil Stentebjerg Olesen, Mikko Seppinen og Tim Feldmann.
  • I 2006 deltog jeg i Sri K. Pattabhi Jois' workshop og i 2009 og 2011 i Sri R. Sharaths workshops, alle i København.
  • Jeg har gennemført Yogamudras yogalæreruddannelse 2011/12 (200 timer) og har tidligere fordybet mig i Ashtanga som praksis og filosofi hos bl.a. Paul Dallaghan, Stefan Engström, Michael Stone, Louise Ellis og Richard Freeman.
  • Især Michael Stones formidling af Ashtanga yoga som en praksis, der får os til at finde mere intimitet og engagement i vores daglige og mellemmenneskelige relationer i en pulserende, forgængelig, evigt forandrende og fyldt hverdag, kan jeg genkende, og den er en værdifuld kilde til inspiration.

Praksis

  • Ashtanga vinyasa yoga.
  • Meditation inspireret af Michael Stone, Martine Batchelor og Nicolaj Jespersen.
  • Pranayama praksis under vejledning af Paul Dallaghan.
  • Min daglige asana praksis er et tidspunkt på dagen med en lytten indad for at nyde godt af en vekslen mellem en meditativ praksis med fokus på vejrtrækning og flow og en undersøgende praksis for at give opmærksomhed til mentale blokeringer, muskel-spændinger eller blokeringer og spændinger, der giver slip.

Undervisning

  • Ashtanga vinyasa yoga.
  • Jeg har undervist i Ashtanga vinyasa yoga i et år og er især interesseret i sammenhængen mellem vejrtrækning og vinyasa: kvaliteten af vejrtrækningen og den ydre 'alignment' hvor skelettet og muskulaturen holder stillingen uden at overanstrenge, og den indre 'alignment' hvor der over tid opnås erfaring med mere subtile niveauer af kroppens intelligens. Jeg forstår Ashtanga vinyasa yoga som en restorativ, vedligeholdende og styrkende praksis, hvor du tillige opnår smidighed, balance, indføling og fokus i krop og sind.

Anden baggrund

  • Underviser i Dansk som Andetsprog for Voksne. Jeg har siden 2002 undervist indvandrere og flygtninge i dansk på IA Sprogcenter på ydre Nørrebro. Jeg er 49 år, holder af livet i byen, økologisk mad og litteratur især om kropsterapi, yogafilosofi og -psykologi, sprog, mad – og en god roman.

 
Indtast venligst din mailadresse og dit password
Email
Password
 
 
Indtast venligst din mailadresse, så sender vi dit password i en email
Email